Erasmus+ projekat “Mogu da kažem – nije OK”

„Dečiji centar“ Zaječar uspešno realizovao projekat „MOGU DA KAŽEM – nije OK“

Nakon 5 meseci trajanja, projekat „Mogu da kažem – nije OK“ uspešno je realizovala organizacija „Dečiji centar Zaječar“ iz SrbijeSrbija, sa partnerskom organizacijom „Status M“ iz Zagreba u Hrvatskoj,, u okviru programa Erasmus plus.

Opšti cilj projekta je razvoj antikorupcijske kulture, jačanje građanske svesti i antikoruptivnog aktivizma, kroz usavršavanje ličnih kompetencija (znanja, veština i vrednosti) srednjoškolaca/ki,  koje su im potrebne za širi društveni angažman.

“ Problem korupcije smo izabrali zato što je vidljiv i važan za mlade u obe zemlje.

Smatramo je od ključnog značaja da istražujemo lični integritet mladih ljudi, da ih informišemo o negativnim stranama korupcije, usmeravajući ih da se bore protiv nje i da ojačaju svoje poverenje u ideju vladavine prava i demokratije uopšte“, navodi se u saopštenju.

Projekat je trajao 5 meseci i obuhvatio je  pripremne aktivnosti (4 promo radionice u srednjim školama), glavnu aktivnost omladinske razmene na kampu u Donjem Milanovcu i promociju rezultata razmene nakon povratka u lokalne sredine.

„Sve aktivnosti su realizovali  učesnici/ca od 15-25 godina.

Struktura učesnika/ca je  bila multinacionalna i poštovala  principe rodne ravnopravnosti.

Na razmeni je učestvovalo šesnaest srednjoškolaca/ki iz Zaječara (Srbija) i šesnaestoro mladih iz romskog naselja Kuršanec, Hrvatska.

Specifičnost razmene je da je maternji jezik grupe iz Hrvatske – bajaški (mešavina rumunskog, mađarskog i romskog jezika).

Romi Bajaši pripadaju jako osetljivoj i diskriminasanoj društvenoj grupi u Hrvatskoj, a među njihovim učesnicima, samo je još njih troje bilo u procesu obrazovanja. Ostali su odustali još u osnovnoj školi“, navodi Selena Ristić Vitomirović, predsednica Udruženja „Dečiji centra“ iz Zaječara.

Edukacija o korupciji se odvijala kroz set pripremnih radionica, obradu rezultata vršnjačke ankete, a na samoj razmeni kroz diskusiju i razmenu različitih ličnih iskustava i stavova, kroz aktivnosti istraživanja kulturnog identiteta, precepcijom i analizom koruptivnog ponašanja kroz forum teatar, pisanjem scenarija i snimanjem 3 antikoruptivna spota.

„Principi rada forum teatra omogućili su da svako da svoj doprinos, učestvuje u rešenju, iskaže svoj stav i otvori raspravu.

Jačanjem praktičnih veština, osnažili smo mlade da preuzmu aktivnu ulogu u lokalnoj zajednici.

Samo učešće u snimanju, kroz saradnju mešovitih timova, pozitivno je uticalo na razvoj ličnih potencijala za nastup pred grupom, razvoj tehnika rada u timu, savladavanje treme.

Kroz izradu akcionih planova za dalju promociju stečenih znanja, praktično smo istražili mogućnosti uticaja na veće grupe vršnjaka i građana“, ističu iz Dečijeg centra.

Dokumentarni film o razmeni i tri antikoruptivna spota našli su se na FB strani “Dečiji centar Zaječar”, gde ih i dalje možete pogledati.

Video materijal je titlovan na bajaški jezik.

Ova 4 video zapisa delimično su snimili, a neke u potpunosti montirali učesnici/ce omladinske razmene.

“ Nakon razmene, materijal smo emitovali u školama i kroz razgovor o projektu, sa rezultatima upoznali oko 300 učenika/ca i profesora zaječarskih srednjih škola, kao i članove/ce Udruženja Roma.

Radionica o korupciji nastala u pripremama, a dovršena na razmeni, originalno je delo učesnika/ca i potpuno je primenljiva za različite oblike prepoznavanja korupcije i pokretanja diskusije o istoj“, zaključuju organizatori.

izvor: zajecaronline

Mogu da kažem – nije OK

Dečiji centar Zaječar je u partnerstvu s Status M-om, CARE partnerskom organizacijom,  od 29. srpnja do 5. kolovoza 2018.godine, organizirao Erasmus+ projekt “Mogu da kažem – nije OK”. Projekt je organiziran s ciljem upoznavanja mladih s problemom, svakodnevnim primjerima i rasprostranjenosti korupcije te mogućnostima pronalaženja zajedničkih načina borbe protiv korupcije. Dvije grupe mladih su sudjelovale na projekt: jedna iz Srbije i jedna iz Hrvatske. Svaka grupa se sastojala od osam djevojaka i osam dječaka srednjoškolske dobi i svaku ekipu su pratila četiri punoljetna voditelja. Hrvatska grupa dječaka i djevojaka je bila sastavljena od članova/ica BMK Kuršanec.

U jutarnjim satima u subotu 28. srpnja 2018. godine smo krenuli prema Donjem Milanovcu. Donji Milanovac je mali grad u istočnoj Srbiji smješten na obali Dunava, odmah uz granicu s Rumunjskom i Nacionalni park Đerdap. Upoznavanje među sudionicima je počelo prvi dan kad smo krenuli zajedno na izlet brodom kroz Đerdapsku klisuru.

Naredne dane smo provodili u radionicama i aktivnostima koje su naizmjenično izvodili sudionici i voditelji. Prvo smo krenuli s radionicama i aktivnostima međusobnog upoznavanja i radionicama koje su služile da nas upoznaju s temom korupcije.

Radionice u kojima smo sudjelovali i koje smo izvodili su bile raznorodne. Kroz radionice smo se bavili primjerima korupcije i koruptivnog ponašanja, prepoznavanja vrijednosti u društvu pomoću tekstova popularnih pjesama, načinima kojima korupcija ulazi u svakodnevni život i načinima u kojima se ona očituje u svim sferama društva. Sudionici su jedan dan pokušali sastaviti vladu, drugi dan su pripremali scenarije za forum teatar s primjerima korupcije. Sve se to odvijalo uz druženje između sudionika iz Srbije i Hrvatske i u njihovoj međusobnoj suradnji.

Kad nismo bili na radionicama provodili smo vrijeme u međusobnom druženju u hostelu Trajan ili na plaži na Dunavu uz nadgledanje spasioca. Slobodno vrijeme u hostelu smo često koristili i za pripreme scenarija promotivnih videa projekta koji su imali za cilj prikazati što su na projektu naučili sudionici i širenje svijesti o korupciji među mladima.

Imali smo priliku upoznati i lokalne atrakcije na izletima koji su bili organizirani. Osim već navedene vožnje brodom kroz Đerdapsku klisuru, organiziran je izlet u Rajkovu pećinu gdje smo imali prezentaciju tradicionalnog način izvlačenja zlata iz rijeke i posjetili smo poznato arheološko nalazište Lepenski Vir.

Zadnju večer projekta su sudionici sudjelovali u lokalnom natjecanju u pripremanju riblje čorbe gdje su osvojili nagradu za treće mjesto i nagradu za najveseliju ekipu.

Unatoč početnoj sramežljivosti, projekt je 5. kolovoza završio ne samo s puno odrađenog rada i mnogo prikupljenog znanja o korupciji i načinima borbe protiv nje, već i s puno novih prijateljstava i jakom željom za nastavkom suradnje.

izvor: youngmeninitiative