Rodna ravnopravnost

Projekat ’’ŽENSKI POTPIS’’, koji je podržala Ekumnska inicijativa žena iz Omiša ,realizovale smo sa ciljem promovisanja žena u nauci. 25 mladih devojaka i žena i 5 mladića je pet meseci vršilo istraživanje o naučnicama i njihovom radu, koji je olakšao život čovečanstvu i otvorio mu nove puteve. Snimljen je igrano – dokumentarni film u trajanju od 35 min, koji je videlo više od 1000 učenika/ca u 15 osnovnih i srednjih škola u Timočkoj krajini. U drugom ciklusu, uz gostovanja naučnica u srednjim i osnovnim školama, realizovan je kurs 2D animacija, napravljene plakate sa 20 fotografija i biografija naučnica, nalepnice, Svi rezultati predstavljeni su na sajmu nauke u oktobru 2019. 2000 razglednica, sa likovima naučnica, poslale smo na više adresa relevantnih institucija, sa ciljem da ukažemo na važnost veće zastupljenosti naučnica u školskom gradivu.

Kroz projekat ”ŽENSKO OGLEDALO” ugostile smo uspešne devojke i žene iz sveta politike, novinarstva, pravosuđa, muzike, Želele smo da motivišemo mlade devojke da se obrazuju I istraže svoje potencijale. Otvorile smo prvu samostalnu izložbu fotografija naše članice Ljiljane Jovanović koja je promovisala zaječarske devojčice sportistkinje. U okviru promocije Rock kampa za devojčice, bend Vois Feminin koji smo oformile u okviru ”Dečijeg Centra’’ imao je svoj prvi koncert na našoj bini u dvorištu.

Projekat ’’HOĆU DA NEĆU’’ bavio se problemom rodnog nasilja u vršnjačkim vezama. Dvadesetoro mladih ljudi od 15 do 25 godina prošlo je obuku za vršnjačke edukatorke/re, nakon koje je bio organizovan kamp u okviru koga je snimljen igrani film u trajanju od 40 minuta, a po scenariju učesnica/ka.

U produkciji “Dečijeg centra”, nastala je i predstava ’’BLAGOSLOV ZA BOL’’, koja se bavi fizičkim i seksualnim zlostavljanjem devojčica u porodici. Predstava je osvojila specijalnu nagradu na Festivalu mladih u Knjaževcu, glumica je dobila nagradu za najbolju glavnu ulogu. Predstava je u Šapcu na festivalu pod nazivom’’Udahni kulturu’’, osvojila nagrade: 2. mesto za predstavu u celini, Petra Ninić je osvojila nagradu za glumačko ostvarenje, a Selena Ristić Vitomirović nagradu za režiju I kvalitetan pedagoški rad.

U saradnji sa Autonomnim ženskim centrom 2 godine smo sprovodile aktivnosti kroz radionice I performanse u okviru projekta ‘’Nulta tolerancija na rodno zasnovano nasilje’’.

U okviru projekta ’’POGREŠNO UPISANE’’, kroz edukativni rad na kampu,16 devojaka i mladića se upoznalo sa otvorenim i sakrivenim mehanizmina dominacije savremenog patrijarhata.

Film ”Srp,čekić i štikla” nastao je uz podršku EIŽ iz Omiša, devojke iz Novog Pazara, Bujanovca, Niša i Zaječara vršile su istraživanje o ženskim pravima u radu, kroz intervjue sa bakama i majkama, na osnovu rezultata napravljen je scenario za film.

Projekat ”JA SAM MALALA – Obrazovanje je moć” nastao je uz podršku EIŽ iz Omiša, a realizovan sa devojkama iz Bujanovca, Niša i Zaječara. Ova grupa devojaka živi u socijalno ugroženim porodicama ili hraniteljskim porodicama, a svakodnevno su u riziku od napuštanja škole, rane udaje ili fizičkog maltretiranja.

Dodatne sadržaje možete pogledati na našem youtube kanalu.

https://www.youtube.com/channel/UCRLOd2ISmtqoGR9bKCj4BDg